Nadir görülen bir yılan türünden bahsetmek istiyorum sizlere. İran Örümcek Kuyruklu Engereği.
İran’a endemik bir türdür ve İran’ın batısı ile çevresindeki sarp arazilerde yaşamaktadır. Bu güzel yılanımız civardaki kuşları kendine çekmek için sahte bir “örümcek” kullanmaktadır. Ne kadar da akıllıca ama!

Kuyruğunun ucundaki bu etli parça, aslında bacak görünümlü pulları olan etli bir zokadır. Örümcek şeklindeki kuyruğunu tıpkı bir örümcek gibi hareket ettirebilen bu zeki dostumuz avını elde etmek için hiçbir olasılığı kaçırmıyor.

Kaynak: nationalgeographic.org

Yazı Sahibi

Rumeysa Toper

Dünya tatlısı canlılar olduğuna inanıyorum evrende, bulunuşlarını bekleyen. Bu yüzden hep gülümsüyorum, onları bulup kocaman bir gülücük bırakıyorum gamzelerine ve sonra onları yazıyorum. Ben bir yazarım; hayvanlardan bitkilere, dünyadan yıldızlara, her şeyi yazarım ben. Zira kelimelerden ve gülümsememden güçlü pek az şeyim var. Bir de okurum ben. Biyoloji okurum, kitap okurum, canlıları okurum. Bu sebeplerdendir ki Hacettepe Üniversitesi'nde lisans öğrencisi bir biyoloğum. Zoolojiden, hidrobiyolojiden, speleolojiden, tıbbi biyolojiden ve psikolojiden oldukça hoşlanırım. Bazen resim çizer, bazen fotoğraf çeker, bazen de ukulele çalarım. Çoğu zaman şarkılar söyler, genellikle de konuşurum. Arada bir mağaraya girer, dağa tırmanır, dalış yaparım. Ve her zaman yürürüm ben. Denize, gökyüzüne ve siz insanlara ise aşığım.