Mutlak karanlığa izin vermeyen, göz alıcı bir parıltı. Tıpkı birer yıldız gibi fakat hayır onlar yıldız değil. Onlar ışıl ışıl Arachnocampa luminosa. Nam-ı diğer Küf Sivrisineği ama belki de biz onlara mağaranın yıldızları diyebiliriz.

Aslında bu görsel şölene böceğimizin larvaları sebep oluyor. Işığımızı onlara doğru tutuyoruz ve kameramızı yaklaştırdığımız anda, o da ne bu bir tuzak!  Yıldızdan akan boncuklar. Adeta doğal bir perde gibi tavandan aşağı süzülüyor fakat bu perdeler ölümcül bir amaca hizmet ediyor, av tuzağı.  Eh hakları baki, çünkü bu güzel dostlarımız tavandan sarkan sarkıtlar üzerinde yaşamlarını sürdürüyor ve avlarını yukarıya çekmek için bir  silaha ihtiyaçları var.

İşte bu silahın özü ise biyolüminesans. Yani, canlının kimyasal yolla ışık üretmesi. Böceğimiz bunu lusiferin pigmentini ve lusiferaz enzimini üreterek yapıyor. Lusiferin oksitlenerek ışık üretirken lusiferaz bu tepkimeyi hızlandırmakla görevli.

Ah yeri gelmişken söylememizde fayda var, canlıların yüzde çoğunluğu bu işlemi yapmakta. Mürekkep balıklarından tutun da bakterilere oradan ateşböceklerine hatta insanlara kadar…

Kaynaklar: National Geographic
BBC
Nature

Yazı Sahibi

Dünya tatlısı canlılar olduğuna inanıyorum evrende, bulunuşlarını bekleyen. Bu yüzden hep gülümsüyorum, onları bulup kocaman bir gülücük bırakıyorum gamzelerine ve sonra onları yazıyorum. Ben bir yazarım; hayvanlardan bitkilere, dünyadan yıldızlara, her şeyi yazarım ben. Zira kelimelerden ve gülümsememden güçlü pek az şeyim var. Bir de okurum ben. Biyoloji okurum, kitap okurum, canlıları okurum. Bu sebeplerdendir ki Hacettepe Üniversitesi'nde lisans öğrencisi bir biyoloğum. Zoolojiden, hidrobiyolojiden, speleolojiden, tıbbi biyolojiden ve psikolojiden oldukça hoşlanırım. Bazen resim çizer, bazen fotoğraf çeker, bazen de ukulele çalarım. Çoğu zaman şarkılar söyler, genellikle de konuşurum. Arada bir mağaraya girer, dağa tırmanır, dalış yaparım. Ve her zaman yürürüm ben. Denize, gökyüzüne ve siz insanlara ise aşığım.