Anestezi için kullanılan bir ilaç, rahatsız edici hatıraları daha az parlak hale getirebilir ve bir gün travma sonrası stres bozukluğu (post-traumatic stress disorder – PTSD) yaşayan bireylere yardım için kullanılabilir.

İspanya’da bulunan Madrid Teknik Üniversitesi’nden Bryan Strange ve meslektaşları, gönüllülere onlar için üzücü bir anıyı hatırladıktan hemen sonra sakinleştirici propofol verdiklerinde, 24 saat sonra anının üzücü unsurlarını daha az hatırladıklarını buldu.

 Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney kanıtlamıştır ki, bir hatıra aldığımızda, daha sonra hafızayı değiştirmeyi mümkün kılacak kısa bir pencere bulunmaktadır. Ekip, ilaçların bunu etkileyip etkilemeyeceğini görmek için 50 gönüllünün, derinlemesine yatıştırılacağı gastroskopi ya da kolonoskopiden bir hafta evvel, iki hikayeyi ezberlemesini istedi.

 Katılımcılar iki hikayeyi de slayt gösterilerinden öğrendi ve bu slayt gösterilerinin içinde üzücü kısımlar vardı. Tıbbi prosedürlere uygun şekilde sakinleştirilmeden evvel katılımcılara slaytlarda biri tekrar gösterildi ve anıyı tekrar aktifleştirmek için birkaç soru soruldu.

İşlemden hemen sonra, gönüllülerin bir kısmı, hikayeleri ne kadar iyi anladıkları test edildi. Bu katılımcılar iki hikayeyi de gayet net hatırlıyordu. Gönüllülerin kalanı ise işlemlerden 24 saat sonra test edildi. Bu süreç içinde propofol etki etmiş olmalıydı, çünkü; katılımcılar hikaye yeniden etkinleştiğinde duygusal kısımları %12 daha kötü hatırlıyordu. Her iki hikayenin duygusal açıdan nötr kısımlarını ise eşit biçimde iyi hatırladılar.

 Strange, “Duygusal hafızaya dahil olan beyin devreleri muhtemelen anesteziklere karşı oldukça hassas.” diyor. “Bu, potansiyel tedavi için iyidir, çünkü dramatik olmayan ya da istenen bilgileri silmek istemezsiniz.” Eski anıların muhtemelen daha az değişken olduğunu ve devam etmekte olan flashbacklere sahip insanlar için tedavinin daha karmaşık olacağını da ekliyor.