Kuzey ışıkları veya aurora borealis, onu görenleri büyüleyen etkileyici dans ışıklarıyla muhteşem bir manzara sunuyor. Sizce bu göz kamaştırıcı doğal olaya neden olan nedir?


NASA astronotu Scott Kelly ve ESA astronotu Tim Peake, 20 Ocak 2016 tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çektikleri Aurora fotoğrafı

Aurora; güneşten salınan, dünyanın atmosferine giren ve oksijen, azot gibi gazlarla çarpışan elektrik yüklü parçacıkların çarpışmalarından kaynaklanan inanılmaz bir ışık gösterisidir.

Işıklar kuzey ve güney yarım kürelerin manyetik kutuplarının etrafında görülür. Renkteki farklılıklar çarpışan gaz parçacıklarının türünden kaynaklanmaktadır. En sık aurora borealis ile ilişkilendirilen renkler; yeşil, sarı, pembe, mavi bazen turuncu ve beyazdır. Tipik olarak, parçacıklar oksijenle çarpıştığında, sarı ve yeşil üretilir. Azotla etkileşimler kırmızı, mor ve mavi renkler üretir. Atomik azot mavi renge neden olurken moleküler azot mor renkle sonuçlanır. Renkler rakımdan da etkilenir. Aurora’nın ışıkları genel olarak 80 kilometreden (50 mil) 640 kilometreye (400 mil) kadar yükselir. Genellikle yeşil rengi 150 mil (241 km), kırmızı renk 150 milin üzerinde, mavi renk genellikle 60 milde (96,5 km) ve mor renk 60 mil yukarıda gözlenir.


16 Şubat 2017 gecesi Alaska’da görülen Kuzey Işıkları’nın Fairbanks’in kuzeyinde çekilen bir fotoğrafı

Kuzey ışıklarını görmek için en iyi yerler, Alaska, Kuzey Kanada, Norveç, İsveç ve Finlandiya’da mükemmel görüş noktalarını bizlere sunar. Kuzey ışıkları her zaman mevcuttur. Ancak berrak, net bir hava nedeniyle gecelerin uzun olduğu kış ayları genellikle onları görmek için en iyi zamandır. 


Fairbanks, Alaska’da görülen Aurora

Hepimiz bu doğa harikası olayı hayatımızda mutlaka görmeliyiz.

Yazı Sahibi

Begüm Sargon

İlkokul birinci sınıftan beri bilim insanı olma hedefime Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde lisans eğitimi alarak başladım. 2020 mezunu bir biyolog olarak yeni yapılan çalışmalarda görev alıp bilime katkı sağlamayı hedefliyorum. Bilim ve doğanın içerisinde olmayı çok seviyorum 🙂