İşte karşınızda koca gülüşlü bir maymuun, Dril maymunu. Konumuza maymunumuzun gülüşü ile başladık zira bu gülüş onun için oldukça manidar. Neden mii?

Çünkü bu gülüş nam-ı diğer “Yatıştırıcı gülüş”, Driller bu gülüş ile selamlaşıp karşısındakiler ile huzur ortamını koruyor. Ayrıca bu gülüş dişilere karşı da bir kur davranışı.

Maymunumuza baktığınız vakit size çok tanıdık geldiğini hissettiniz sanıyorum zira ben öyle hissettim ve bunun sebebini araştırdım. Bu tanıdıklığın sebebii hayvanat bahçesinde yahut belgesellerde sıkça gördüğümüz Mandril maymunları, Dril maymunlarının kuzeni olmakta.

Mandril Maymunu

Driller Afrika’da gözlerden uzak bir alanda yaşamını sürdürmektedir.  Gülüşlerinin yanı sıra en çarpıcı özellikleri ise, erkek Dril maymunları renkli bir popoya sahip! Hatta bu renklilik onlarda bir hiyerarşi göstergesi; en göz alıcı renk, en yüksek mertebe demek.

Kaynak: nationalgeographic.org

Yazı Sahibi

Rumeysa Toper

Dünya tatlısı canlılar olduğuna inanıyorum evrende, bulunuşlarını bekleyen. Bu yüzden hep gülümsüyorum, onları bulup kocaman bir gülücük bırakıyorum gamzelerine ve sonra onları yazıyorum. Ben bir yazarım; hayvanlardan bitkilere, dünyadan yıldızlara, her şeyi yazarım ben. Zira kelimelerden ve gülümsememden güçlü pek az şeyim var. Bir de okurum ben. Biyoloji okurum, kitap okurum, canlıları okurum. Bu sebeplerdendir ki Hacettepe Üniversitesi'nde lisans öğrencisi bir biyoloğum. Zoolojiden, hidrobiyolojiden, speleolojiden, tıbbi biyolojiden ve psikolojiden oldukça hoşlanırım. Bazen resim çizer, bazen fotoğraf çeker, bazen de ukulele çalarım. Çoğu zaman şarkılar söyler, genellikle de konuşurum. Arada bir mağaraya girer, dağa tırmanır, dalış yaparım. Ve her zaman yürürüm ben. Denize, gökyüzüne ve siz insanlara ise aşığım.