Karşınızdaa gerçek Wolverine! Evet arkadaşlar doğru okudunuz, sizlere bu yazımda Wolverine’den bahsetmek istiyorum. Namı diğer Kutup Porsuğu.

Gücü, kurnazlığı ve korkusuzluğu ile dikkatleri üzerine çeken hayvanımız, Kuzey Yarımküre’nin uzak bölgelerinde yaşayan bir etoburdur. Genellikle yaşamını yalnız başına sürdüren Wolverine yemek arayışı içerisinde iken günde 15 mile kadar yol kat edebilmektedir. Bu habitat gereklilikleri nedeniyle taygalarda ve tundralarda karşımıza çıkan hayvanımızın izini sürmek hiç de kolay değildir.

Üreme döngülerinde çok eşli olduğu düşünülmekle beraber, dişiler doğum için karın altında ya da benzer bir örtü altında yaşamlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Yavrular kendi üreme yaşlarına gelinceye dek anneleriyle yaşamaya devam edebiliyorlar.

Kutup Porsuğu’nun avcıları cezbeden şahane bir kürkü var, bu sebeptendir ki sayıları geçmişten günümüze oldukça azalmış durumda ve kendisini kırmızı listede görüyoruz. Neyse ki hayvanımız birçok alanda koruma altına alınmıştır.

Kaynaklar ve detaylı okuma yapmak için:
1. britannica.org
2. factanimal.org
3. nationalgeographic.org
4. iucnredlist.org

Yazı Sahibi

Rumeysa Toper

Dünya tatlısı canlılar olduğuna inanıyorum evrende, bulunuşlarını bekleyen. Bu yüzden hep gülümsüyorum, onları bulup kocaman bir gülücük bırakıyorum gamzelerine ve sonra onları yazıyorum. Ben bir yazarım; hayvanlardan bitkilere, dünyadan yıldızlara, her şeyi yazarım ben. Zira kelimelerden ve gülümsememden güçlü pek az şeyim var. Bir de okurum ben. Biyoloji okurum, kitap okurum, canlıları okurum. Bu sebeplerdendir ki Hacettepe Üniversitesi'nde lisans öğrencisi bir biyoloğum. Zoolojiden, hidrobiyolojiden, speleolojiden, tıbbi biyolojiden ve psikolojiden oldukça hoşlanırım. Bazen resim çizer, bazen fotoğraf çeker, bazen de ukulele çalarım. Çoğu zaman şarkılar söyler, genellikle de konuşurum. Arada bir mağaraya girer, dağa tırmanır, dalış yaparım. Ve her zaman yürürüm ben. Denize, gökyüzüne ve siz insanlara ise aşığım.