Bugün sizlere Polaris’ten bahsetmek istiyorum arkadaşlar. Namı diğer Kutup Yıldızı. Öncelikli şunu bilmekte fayda var, sanıldığı gibi Polaris gözlenen en parlak yıldız değil. Yıldızların en parlağı olarak baş sırada Sirius bulunuyor. Polaris ise, Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı.

Polaris dünyanın ekseni ile neredeyse aynı doğrultuda olduğu için, Kuzey kutup bölgesinin tam üzerinde bulunur ve diğer yıldızların aksine, Dünya’nın günlük hareketlerine karşın yaklaşık olarak aynı noktada kalır. Bu yüzden Polaris iyi bir yol göstericidir. Ah gelgelelim şunu unutmadan belirteyim, Polaris sadece kuzey yarım küreden görünür.

Aslında Polaris üçlü bir yıldız sistemidir. Bünyesinde sistemin ana yıldızı olan Polaris A’yı ve onun yörüngesinde bulunan Polaris B’yi ve Polaris Ab’yi  barındırır. Kutup Yıldızı nasıl bulunur? Kutup Yıldızı’nı bulurken bize Büyük Ayı takımyıldızının büyük faydası olur.

Şöyle ki Büyükayı takımyıldızında bulunan, Dubhe ve Merak bu takımyıldızının en parlak iki yıldızıdır. Büyük Kepçe’nin dış kısmında bulunan bu iki yıldız arasında bir çizgi çizersek ve bu çizgiyi Küçük Kepçe’ye doğru yaklaşık 5 kat daha uzatırsak sonunda çizgimiz Polaris’e dokunmuş olacaktır.

Kaynaklar:

1. K. Mallik, Precession of the Earth’s Axis, The Himalayan Physics Vol. 1 No. 1, May 2010
2. space.org
3. earthsky.org
4. uzay.co

Yazı Sahibi

Dünya tatlısı canlılar olduğuna inanıyorum evrende, bulunuşlarını bekleyen. Bu yüzden hep gülümsüyorum, onları bulup kocaman bir gülücük bırakıyorum gamzelerine ve sonra onları yazıyorum. Ben bir yazarım; hayvanlardan bitkilere, dünyadan yıldızlara, her şeyi yazarım ben. Zira kelimelerden ve gülümsememden güçlü pek az şeyim var. Bir de okurum ben. Biyoloji okurum, kitap okurum, canlıları okurum. Bu sebeplerdendir ki Hacettepe Üniversitesi'nde lisans öğrencisi bir biyoloğum. Zoolojiden, hidrobiyolojiden, speleolojiden, tıbbi biyolojiden ve psikolojiden oldukça hoşlanırım. Bazen resim çizer, bazen fotoğraf çeker, bazen de ukulele çalarım. Çoğu zaman şarkılar söyler, genellikle de konuşurum. Arada bir mağaraya girer, dağa tırmanır, dalış yaparım. Ve her zaman yürürüm ben. Denize, gökyüzüne ve siz insanlara ise aşığım.