Önceki bölümümüzde iz sürerken dikkat edeceğimiz özellikleri, genel hatları ile, incelemiştik. Bahsedeceğimiz son birkaç özelliğin ardından artık hattımızı daha ince hale getireceğiz.
İyi keşifler!

Hadi gelin hep beraber bir hayal kuralım. Şöyle şahane bir ormanda yürüyorsunuz, etrafınız yeşilin ve kahverenginin tonları ile sarılı, bir orada bir burada ötüşen kuşlar… Sonra bir hışırtı sesi duyuyorsunuz, sesin nereden geldiğini bulmak için çevrenizi tarıyorsunuz ve… O da ne? Birtakım ayak izleri var toprakta. Hangi hayvana ait acaba bu izler? Güvende misiniz yoksa tehlikede mi?
İşte şimdiii size bunun yanıtını vereceğim. ^_^

Yürüyüş Düzeni

Bir izi tanımlarken adımların düzenine, yani her bir izin bir diğerine göre konumuna, bakmak bizlere oldukça büyük bir yol gösterir. Zira bu konum, hayvanın hareket etme şeklini ve ne tür bir yürüyüş şekli kullandığını bizlere gösterir. Dört ana yürüme şekli vardır:
-yürüme
-tırıs
-dört nala
-sıçrama

Yürüme
Koşma
Tırıs
Sıçrama

Bu konuda yeteri kadar uzmanlaşınca, hayvanın ne yapıyor olabileceği hakkında bir izlenime sahip olacağınız için bir hayvanın izini sürmek daha ilginç hale gelecek. Örneğin nerede yavaşça yürüdüğünü ya da nerede dikkatli bir şekilde avına doğru ne şekilde bir harekette bulunduğunu veya nerede tüm hızıyla ilerlediğini görebilirsiniz. Bu zihninizde muhteşem bir film oynatacak, bize güvenin!

Şimdi artık hattımızın inceldiği noktaya geldik. Bu özelliklere ilave özellikleri, hayvanlarımızı tek tek incelerken ekleyeceğiz. O halde haydi başlayalım!

Türkiye’deki Memeli Hayvanlar

Bozayı (Ursus arctos)

Boyu: 2 m
Ağırlığı: 300 kg
Ön ayak uzunluğu/genişliği: 18 cm/21 cm
Arka ayak uzunluğu/genişliği: 27 cm/17 cm

Kıl rengi genellikle boz ve kahverengi şeklinde değişkenlik gösterir. Yaşam alanı; ormanlar, sarp dağlar ve bodur bitkilere sahip alanlardır. Ön ve arka ayak parmakları beş adettir. Hepçil olan bozayı çoğunlukla gece aktif olmakla beraber, herhangi bir baskı altında değilse gündüzleri de aktiftir. Ortalama ömrü 25 yıldır. Mağaralar, büyük kütüklerin altları ve kaya kovukları barınma alanlarıdır. Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülebilir.

Kaynaklar:
1. Kütükçü A. E. ‘Türkiye’deki Memeli Hayvanların İz Rehberi’. WWF-Türkiye (2016), s. 5-6.
2. Mears L. ‘Anmials Tracks and Signs’. Oxford University Press (2001). s. 33-37

Yazı Sahibi

Dünya tatlısı canlılar olduğuna inanıyorum evrende, bulunuşlarını bekleyen. Bu yüzden hep gülümsüyorum, onları bulup kocaman bir gülücük bırakıyorum gamzelerine ve sonra onları yazıyorum. Ben bir yazarım; hayvanlardan bitkilere, dünyadan yıldızlara, her şeyi yazarım ben. Zira kelimelerden ve gülümsememden güçlü pek az şeyim var. Bir de okurum ben. Biyoloji okurum, kitap okurum, canlıları okurum. Bu sebeplerdendir ki Hacettepe Üniversitesi'nde lisans öğrencisi bir biyoloğum. Zoolojiden, hidrobiyolojiden, speleolojiden, tıbbi biyolojiden ve psikolojiden oldukça hoşlanırım. Bazen resim çizer, bazen fotoğraf çeker, bazen de ukulele çalarım. Çoğu zaman şarkılar söyler, genellikle de konuşurum. Arada bir mağaraya girer, dağa tırmanır, dalış yaparım. Ve her zaman yürürüm ben. Denize, gökyüzüne ve siz insanlara ise aşığım.