Genellikle ‘dev yosun’ veya ‘dev mesane yosunu’ olarak adlandırılan Macrocystis pyrifera, büyük kahverengi alg türlerinden birisidir. Çok yıllık bir yosundur. 60 metreye kadar büyüyebilir. Dünyada güney okyanus kıyılarında yaşarlar ve bir çok hayvana da ev sahipliği yapar, bulundukları alana ‘ yosun ormanları’ da denmektedir. Ayrıca dünyamız için çok büyük bir oksijen kaynağıdır. Çok hızlı büyürler günlük 60 cm’ye kadar uzayabilirler.

Nereocystis luetkeana türünün Pneumatocyst yapısı

Bu yosunlar fotosentez yapabilmek için yüzeye yakın bölgede bir yapı geliştirmiştirler, bu yapıya ‘Pneumatocyst’ denir, ayrıca bu yapı sayesinde yapraklarını daha fazla yüzeye yaklaştırabilirler. Genellikle Aljinik asit eldesi için çiftlikleri kurumuştur. Kistik fibröz hastası olan bazı kişilerin akciğerlerinde bulunan önemli bir patojen olan bakteri Pseudomonas aeruginosa tarafından üretilen biyofilmlerin önemli bir bileşenidir . Biyofilm ve P. aeruginosa karşı yüksek dirence sahiptir ve makrofajlar tarafından inhibe edilmeye duyarlıdır. ayrıca bu yosun yemek olarak da tüketilmektedir.

Son yıllarda çevre kirliliği ve avlanma türün okyanuslarda azalmasına neden olmuştur. Ancak koruma projeleri devam etmektedir.

Kaynakça:

http://www.algaebase.org/search/species/detail/?species_id=4427

https://en.wikipedia.org/wiki/Macrocystis_pyrifera