Yirminci yüzyılda Edwin Hubble, Vesto Slipher vd. tarafından galaksilerin gerçek doğası keşfedilene kadar yayılmış her astronomik cisim ve galaksi (Örn. Andromeda Galaksisine) neebula olarak adlandırılırdı.

Atbaşı Nebulası

Tüm yıldızların oluştuğu yer olan nebula/bulutsu uzayda, bir yıldızın süpernova patlaması sonrası geniş alanlara saçılmış olan gazlar, toz, Hidrojen, Helyum ve diğer iyonlaşmış gazlardan oluşur.

Karınca Nebulası

Çıplak gözle bakıldığında ufak bir bulut gibi gözüken, çapları yüzlerce ışık yılına kadar çıkabilen, genellikle uçsuz bucaksız, büyük kütleden yoksun(Örn. Dünya dünya büyüklüğünde bir nebula yalnızca birkaç kg) bu topluluklar yıldızlar arası uzay olarak adlandırılan bölgede bulunurlar.

Kelebek Nebulası

Nebula ilkin bir yıldızdır. Bu yıldız büyür ve ya beyaz cüce ya nötron yıldızı ya da bir karadelik olur. Ancak tüm yıldızlar bu sayılanlardan biri olmadan önce kırmızı süper dev haline gelir. Bu yıldızlar çok büyük oldukları için içten gelen basınç ve yüksek sıcaklığın etkisiyle uzay boşluğuna gaz püskürür. Bu püskürmeler hayli büyük ve hızlı gerçekleşir. Daha sonraları bu gazlar yakınlaşıp sıcaklığı 15.000°C’dan yüksek bir gaz bulutu oluşturur. Bu sıcaklık ve çeşitli basınçlar Hidrojen ile birleşerek füzyon reaksiyonu başlatır. Bu füzyon reaksiyonu yeni bir yıldızın ilk temelidir. Daha sonra bu küçük yıldızlar büyür ve anakol yıldızına dönüştüğü zaman ana yıldız kadar olmasa da gaz püskürtmesi yaparlar. Bu arada ana yıldız kahverengi veya beyaz cüce olup ömrünü demir ve karbon yığını olarak tamamlamıştır.

Kedi Gözü Nebulası

Kendi içinde salma, yansı ve karanlık olmak üzere üçe ayrılan; belli başlı sınırı olmayan nebulalara dağınık nebula denir ve bir çoğu bu türdendir.

Değişik şekillerde ışık yayan iyonlaşmış gaz bulutu halindekilere salma nebula denir. Bunlara iyonize Hidrojen anlamına gelen HII bölgeleri de denir. Yansı nebula ise yansıttığı ışıktan dolayı bu isimle adlandırılır. Işığın kaynağı nebuladan çok yakınındaki yıldızlardır. Karanlık nebulalar ise yakınında bir ışık kaynağı bulunmayan yarı saydam nebulalardır.

Tarantula Nebulası
Thor’un Miğferi Nebulası. Parlak mavi X-ışını emisyonunu gösterirken, kırmızı renk Hidrojeni, yeşil renk Oksijen yoğunluğu anlamına gelir.

Kaynaklar:

astronomidiyari.com

evrenbilim.com