Adını Levis Carroll’ın kitabından alan Alice Harikalar Diyârında Sendromu(AIWS), nörolojik bir bozukluk sonucu görsel halüsinasyonlarla nesnelerin gerçek boyutlarının algılanamaması durumudur. Sonucunda zaman kavramı yitimi, dokunsal ve işitsel aldatmacalar, nesnelerin olduğundan daha büyük(makropsi), daha küçük(mikropsi), daha uzakta(teleopsi) ya da daha yakında(pelopsia) gözükmesi gibi olumsuzluklar yaşanır.

Çoğunlukla 5-10 yaş çocuklarında sık görülen sendroma 30 yaş sonrasında çok nadir rastlanır.

Beyin görüntüleme sistemleriyle tespit edilemeyen bu sendromu, elektriksel aktiviteyle beyindeki görsel kısımlarda gözlemlediği anormâl kan akışı ile ilk teşhis eden Nörolog Sheena Aurora’dır. Test etmek imkansız olduğu için doktor hastalarının şikâyetlerine kulak vermek zorunda kalıyor. 

Uzmanlara göre migren ve epilepsi gibi hastalıkların ya da kafaya alınan bir darbenin tetikleyebileceği rahatsızlığın bilinen bir sebebi yoktur.

Genellikle uyuyacağınız zaman, az ışık olduğundan, geceleri daha sık görülen bu halüsinasyonlar birkaç dakikalıktır, uzun sürmez.

Nörolog Owen Pickrell, rahatsızlığın geceleri daha sık yaşanmasından yola çıkarak, uyumadan önce ses ve ışığın azalması, beynin içindeki kimyasal değişimlerin sendromun sonucu olduğunu ileri sürüyor.

Pediyatrik nörolopatoloji uzmanı Dr. Grant Liu’ya göre bu sendrom doktorların sandığından daha yaygın olan bir rahatsızlık.

Sendromun henüz geniş çaplı bir incelemesinin yapılmamasına rağmen Dr. Liu genelde zararsız olduğunu fakat bazen  zayıflatıcı etkiler yaratabileceğini ifade ediyor. Örneğin yönelim bozukluğu, kaygı ve savunmasızlık hissi.