Doğuştan ya da çevresel, kediler yıllardan beri fareleri avlıyor, farelerse onlardan kaçıyor. 

Kedilerin fareleri avlarken, farelerin bıraktığı, bizim farkedemediğimiz koku, feromon ve izleri kullandığını biliyoruz. Peki başka ne kullanıyorlar?

Mesela Felinin!

Moskova’da Severtov Ekoloji ve Evrim Enstitüsü’ndeki araştırmacılar kedilerin idrarında bulunan bu maddenin hamile farelerde düşüğe neden olduğunu açıklamışlardı. Bir diğer bulgu ise, erken dönemde kedi idrarındaki bu madde ile tanışan farelerin, büyüdüklerinde bu maddeden, dolayısıyla kedilerden kaçmadığıydı.

Ekipten Doktor Vera Voznessenskaya’nın anlattıklarına göre fare beynindeki nöronlar felinini algıladıklarında vücutlarında stres hormonlarının artması gibi reaksiyonlar oluşuyor.

Doktor “Bu, kediler ve farelerde binlerce yıldır var olan bir durum. Aslında felinine hassasiyetleri çok daha yüksek. Alıcıları bu maddeyi çok daha güçlü şekilde algılıyor ve daha yüksek düzeylerde stres hormonu üretiyor” diyor. Ama kedi idrarını tanıyarak büyüyen fareler buna karşın daha az korkuyor ve daha az kaçma refleksi gösteriyor. Bu da kedilerin insanlara, insanlarında besinlere yakınlığında tehlikenin farkında olan fareler için besin avantajı sağlıyor. Kedilere ise farelere kolay ulaşma imkanı veriyor.