Sanal oyunlarda uzun süre vakit geçiren kişilerde sık rastlanan bir durum.. Proteus Etkisi!

Hint mitolojisinde tanrıların yeryüzüne inerken insan formuna bürünmesi anlamındaki Avatar, bilgisayar işlemciliğinde kişinin sanal alemdeki simgesi, fotoğrafı ya da grafiğidir. Bilgisayar kullanıcıları oyunlar vb.’de avatarlarını otomatik edindikleri gibi kendileride yeni bir karakter yaratabilirler.

Adını Yunan mitolojisinde denizlerin, okyanusların ve n’ehirlerin tanrısı olan şekil değiştirebilme yetisine sahip Proteus’tan alan bu bozukluk sanal ortamda kişilerin avatar seçimiyle ortaya çıkıyor.

Oyunlarda genellikle kişilerin kendinde gördüğü eksiklikleri tamamlayan avatarlar seçtiği gözlemleniyor(örneğin kısa birinin uzun avatar seçmesi gibi). Bu durum, oyun dışında da kişinin kendini avatarı gibi hissedip karakterin özelliklerini kullanarak davranmasına sebep oluyor. Bazen de seçilen avatarın ırkı, dini vb. özellikleri, kişinin bu değerlere yönelmesini sağlıyor. Ya da dişi bir oyuncunun erkek bir avatar seçmesiyle davranışlarında erkeksileşme gözlemlenebiliyor (erkeklerde de tam tersi olacak şekilde).

Kişinin ilgisinin çoğunluğunu üstüne çeken oyunlar akademik başarının düşüşüne sebep oluyor. Oyunlardaki başarısızlıklar ise kişiye işe yaramaz olduğunu hissettiriyor, özgüvensizleştiriyor. Bu durum ise tekrar akademik başarıda düşüşe sebep oluyor.

Bu gibi durumlarda ebeveynlere düşen onları bu bağımlılıklarından/alışkanlıklarından dolayı yargılamadan, aşağılamadan konuşmak ve yüz yüze iletişimi arttırmak, birlikte daha çok vakit geçirmek.  Avatar seçimini kendi cinsiyetinde, özelliklerinde ve değerlerinde yapması konusunda bilgilendirmeli.