Böcekler, fareler, horozlar, köpek balıkları, tavuklar, yılanlar ve daha pek çok canlıda gözlemlenen adını Yunan mitolojisindeki ölüm tanrısı Thanatos’tan aldığı Thanatosis, yani ölü taklidi yapma; renk değiştirme, aynı bölgedeki zararlı bir canlıyla aynı tipte renklenme, göz deseni barındırma ve benzeri adaptasyonlar gibi yaşama şansını arttıran bir davranıştır.

Davranış, genellikle keseli sıçanlarda çok sık rastlanılan bir durum olduğundan İngilizce “playing possum”, yani keseli sıçanı oynamak olarak da bilinir.

Keseli sıçanlar herhangi bir tehlike anında kendilerini yere atıp dillerini dışarı çıkarıp ağızlarından sıvılar çıkararak, gaz çıkartıp çürümekte olduğu algısını yaratarak, nefes alıp verme hızını düşürerek, kalp atışlarını yavaşlatıp ve vücut sıcaklığını düşürerek yarım saat kadarlık süre boyunca hareketsizce bekleyebilirler. Bu yüzden keseli sıçanlar thanatosiste tam bi uzmanlar.

Sadece tehlike anında değil avlanma (Örneğin Ciklet Balığı) ve çiftleşme (Örneğin Pisaura mirabilis türü örümcek) gibi pek çok durumda da yapılır.

Dişi örümcekler erkek örümceklerden hayli büyüktür ve onları kolaylıkla yiyebilir. Erkek örümcek ilk olarak bir av yakalar ve yenmeye hazır hale getirip dişinin yanına gider. Erkek yenmemek için avı dişiye verir ve ölü taklidi yapar. Dişi örümcek avı yerken zararsız hale gelir ve bu sırada erkek harekete geçer.