Bugün ilginç bir canlıyla sizlerleyiz. Rakunlara çok benzeyen bu canlı aslında bir köpek ve kış uykusuna yatabiliyor. ‘Rakun Köpeği (Nyctereutes procyonoides)’ olarak adlandırılıyor. Rakunlara çok benzeselerde herhangi bir akrabalıkları bulunmamaktadırlar. Bu görüntü benzerliğinin tesadüf eseri olduğunu düşünülmektedir. 

Rakun köpekleri  Doğu Sibirya, Kuzey Çin, Kuzey Vietnam, Kore ve Japonya’ya özgüdür. Eskiden kürk sektöründe kullanılan bu canlılar günümüzde koruma altındadır. Mevsimsel olarak kürk değiştirirler, köpek havlaması yerine miyavlama benzeri sesler çıkartırlar. 

Rakun köpeği oldukça ürkek, ve yalnızca gece aktif olan bir hayvandır. Çoğunlukla ormanlarda ve sık bitki örtüsüne sahip çalılık alanlarda saklı şekilde yaşar. Beslenme şekilleri hem etçil hem otçuldur, aynı zamanda leş yedikleri de bilinmektedir. Genelde fare, kuş, böğürtlen, böcekler ve fındıklar tüketirler. 

Rakun köpekleri kış uykusuna yatan tek köpekgiller üyesidir. Kasım ayından Nisan ayına kadar eşler halinde kış uykusuna yatarlar. Kış uykusundan önce vücut ağırlığının % 50’sine kadar kazanabilir. Ayrıca kış uykusu bu tür için zorunlu bir davranış değildir. Bir rakun köpeği kıştan önce yeterince yağ depolayamıyorsa, ılık kış günlerinde yemek yemeye çıkması gerekir. Bu nedenle, bazı bireyler hiç kış uykusuna yatmayabilir. En güneydeki  rakun köpekleri ise kış uykusuna yatmaz. 

Kurtlar, vaşak, sansarlar, altın kartallar, deniz kartalları, kartal baykuşları ve evcil köpekler bu türün avcılarıdır. Eski dönemlerde kürkleri için insanlar tarafından da avlanmışlardır. 

Kaynak: animaldiversity.org