Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Öncelikle Titanoboayı tanıyalım.

Titanoboa yaklaşık 58 milyon yıl önce Güney Amerika’nın balta girmemiş ormanlarında yaşayan bu dev yılan 13 metre boyunda 1.140 kilo ağırlığındaydı. Guinness Rekorlar kitabına göre şimdiye kadar ölçülen en uzun yılan 10 metredir. En ağır yılan ise 183 kilogramdır.
Çağımızdaki Anakonda ve Boa yılanlarının uzak bir akrabası olduğunu ve zehirsiz olduğunu düşünen bu dev yılana bilim adamları tarafından “Titanoboa” adı verildi.

Titanoboa avlarını 281 kg/m2 bir basınçla akrabaları gibi sıkarak öldürüyordu. Bu basınç 22.000 tonluk ağırlığın altında ezilmeye eş değer. Diyetini o bölgede bulunan Dev Timsahların oluşturduğu düşünülüyor. Tüm bir timsahı yuttuğunda ebatlarından dolayı dışarıdan fark bile edilemeyebilirdi.

Yılan fosilleri, Kolombiya’nın kuzeyinde bulunan Cerrejon kömür madeninde yapılan kazılar sırasında bulundu.

TİTANOBOANIN KEŞFİ

2002 yılında kömür madenini ziyaret eden Kolombiya’lı bir öğrenci ilginç bir keşif yaptı: Paleosen dönemi yağmur ormanlarına ait bir yaprak fosili. Takip eden on yılda ise Panama Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü ve Florida Üniversitesi Florida Doğal Tarih Müzesi bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarla yeryüzünün ilk yağmur ormanları olduğuna inanılan bir alan keşfedildi. Bu alanda dev kaplumbağalar, timsahların yanı sıra ilk bilinen fasulye, muz, avokado gibi bazı bitkilerin fosilleri bulundu. Ama en muhteşem keşif daha önceden keşfedilmemiş yılan türlerinin fosilleşmiş vertebraları oldu.
Florida Üniversitesi’nde omurgalı canlıların evrimi üzerine uzmanlaşan Dr. Jonatan Bloch ”Bulduğumuz şey devasa sürüngenlerin kayıp dünyasıydı mutfak masası büyüklüğünde kaplumbağa fosilleri ve dünyanın en büyük timsah fosilleri…”
Keşfi gerçekleştiren Smithsonian Tropik Araştırmalar Merkezi bilim adamlarından Dr. Carlos Jaramillo ”14 m’lik bir boa yılanı keşfedeceğim ölsem aklıma gelmezdi. Bugün dünyanın en büyük yılanı keşfettiğimiz tarih öncesi yılanın yarı boyunda.” dedi.

Titanoboa nasıl bu kadar devasa boyutlara ulaşabilmişti ?

Bildiğimiz üzere yılanlar soğuk kanlı canlılar olduğu için kedi vücut ısılarını düzenleyemiyor ve hayatta kalmak için kendilerini tamamen içinde yaşadıkları iklime adapte ediyorlar. Titanoboa’nın bu kadar devasa boyutta olmasını 60 milyon yıl dinozorların soyunun tükenmesi onu Besin Zincirinin en tepesine getirmişti. Dinozorların yok olmasının ardından ekvatorda hava sıcaklığının şu ankinden çok daha yüksek olması onu bu boyutlara getirmişti.

kuyruk sallayan kuşu

KÜRESEL ISINMANIN CANLI BOYUTLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Cape Town Üniversitesinin yaptığı araştırmada iklim değişimi ile hayvanların vücut boyutlarının değişebileceğini sölüyor. Cape Town Üniversitesi İstatistik Bilimleri Bölümünden Res Altwegg , Birgit Erni ve meslektaşlarını Palmeit Nehri boyunca yaşayan gri sırtlı kuyruk sallayan kuşlarının ağırlık değişimlerini inceledi.Sonuçlar hayvanların boyutlarının iklim değişikliğine bağlı olarak değişebileceği fikrini destekledi.
Bununla birlikte birçok hayvan küresel ısınmaya yanıt olarak küçülse de hayvanlar arasında bu yanıtın değişme ihtimali de var. Örneğin ; bazılarını vücut boyutu hiç değişmeye bilir. Araştırmacılar tepkilerin ne şekilde olacağından henüz emin değil.

Titanoboa geri dönebilir mi?

*Titanaboa’nın ortaya çıkmasına sebep olan iklim değişimi milyonlarca yıl içinde gelişmişti.
Bilim adamları daha hızlı yaşanacak iklim değişimlerinin ne tür etkileri olabileceği konusunda kesin bilgiye sahip değil. Dr. Bloch ”Biyoloji şartlara uyum sağlamakta çok başarılı. Değişen iklimler ve kıtalar evrimin ardındaki itici güç. Ancak çok hızlı gerçekleşen değişimler canlılar üzerinde çok da olumlu yorumlayamayacağımız değişimlere neden olabilir” diyor.
Fosillerin keşfedildiği Cerrejon kömür madeni çevresi sadece yüksek sıcaklılara sahip değildi. Aynı zamanda atmosferdeki CO2 oranı günümüzden %50 fazlaydı.
Dr. Jaramillo ”Cerrejon’da bulunan fosillerden öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri de tropik bitkilerin ve genel olarak bu bölgelerdeki eko-sistemlerin yüksek sıcaklıklar ve yüksek karbondioksit seviyelerine uyum sağlamakta oldukça başarılı oldukları. Bu küresel ısınmanın gelecekte doğurabileceği endişe verici sonuçlardan bir tanesi” diyor.
Dr. Jaramillo bugün tropik iklimde yaşayan bitki ve hayvanların genetik olarak küresel ısınma ve yüksek karbondioksit seviyeleri ile baş edecek yeteneğe sahip olabileceğine inanıyor.
Yani sıcaklıklar yükselmeye devam ettikçe dev sürüngenleri geri dönme olasılığı haliyle Titanoboa’nın da dönme olasılığı artıyor.*

*…* “www.bbc.com” alıntıdır.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler/2012/04/120403_giant_snake
https://allthatsinteresting.com/titanoboa-snake
TÜBİTAK BİLİM VE TEKNİK DERGİSİ EYLÜL 2019 SAYI 622.