Antartika ‘ da geziye çıkan araştırmacılar ilginç bir canlıyla karşı karşıya geldiler. Bu canlının küçük bir vücudu ve çok fazla bacağı vardı. Diğer eklem bacaklılar gibi vücudu belirgin bir bölgeye de ayrılmamıştı . Aynı zamanda örümceklerden farklı olarak midelerinin karınlarınlarından çıkık ve ayaklarına doğru uzanmış olmasıydı ve en ilginci de bu canlıların denizden oksijen alması için bir solungacı ve akciğerleri de yoktu. Bu canlı neyin nesiydi ?

Bu canlıları araştıran bilim insanları , örümcekler de olduğu gibi vücutlarından değil de bacaklarında çok sayı da bulunan gözeneklerden oksijeni aldığını fark ettiler. Çünkü derileri sert ve sadece hareket etmelerine yardımcı oluyordu.

Bildiğimiz gibi normal örümceklerde damar ve kan yoktur. Bunun yerine , vücutlarında oksijen ve enerji dağıtan hemolenf denilen bir madde vardır. Bu sıvı kalp yardımıyla vücutta dolaşmasını sağlar. Deniz örümceklerin de ise bu durum çok garip çalışıyor. Bu canlının kalbi zayıf atıyor ve sindirim sistemi daha aktif durum da . Midesi sanki kalbmiş gibi bütün vücuda besin ve oksijen dolaştırıyor .

YANİ KALBİ MİDESİNDE !


Yaklaşık olarak 1000 türü bulunan ve denizlerin , okyonusların 7000 metre derinliklerinde yaşayabilen bu canlılar 90 cm e kadar büyüyebilen 10 12 bacağa sahip muhteşem canlılardır. Deniz örümceklerinin en ilginç tarafı ise yavrularına erkeklerin bakması . Erkek deniz örümcekleri , yavruları dişilerden toplar ve kendileri için özelleşmiş bacaklarında yavrularını kuluçkaya yatırırlar.

Kaynakça

• https://popsci.com • bilimteknik.tubitak.gov.tr • wikiwand.com.tr • turkcebilgi.com • ucmp.berkeley.edu • kadrajblog.com • nytimes.com

Yazı Sahibi

Merve Öztaş

Merhaba ben Merve Öztaş. Hacettepe biyoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Hidrobiyoloji, entomoloji, botanik, nörobilim, psikoloji, ornitoloji gibi bir çok alanda araştırma yapıyorum.