Yazar: Ceren Oğuz

Trametes versicolor, Kuzey Amerika’nın ormanlarında en sık rastlanan mantar türlerinden biridir. Görünüş itibariyle hindi kuyruğunu andırması sebebiyle Hindi Kuyruğu mantarı olarak da bilinir. Ölü sert ağaç kabuklarında ve kozalaklı ağaçlarda, ilginç renkleriyle kolayca göze çarpar.

Genellikle kahverengi,tarçın,kızıl renklerde olmakla birlikte çeşitli renklerde de olabilir.Farklı renkler iç içe geçmiş şekilde birbirlerinden ayrılırlar. Yüzeyi kadifemsi ve kabarık dokudadır.

Trametes versicolor mantarının ilgi çekici tek yönü hindi kuyruğuna benzemesi ve çarpıcı renkleri değildir. Son zamanda alternatif tıbba da konu olan bu mantarın kanseri tedavi ettiği iddiası gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu iddia,mantarın kendisiyle doğrudan alakalı olmamakla birlikte, mantarın içeriğinde bulunan bir kimyasal kanserin bazı belirtilerine karşı faydalıdır. Bu kimyasal, polisakkarit-K’dir (PSK). Polisakkarit-K, protein bağlı bir polisakkarittir. Mutasyona bağlı kanserlerin etkisini kısmen azaltabileceği yönünde bulgular vardır. Özellikle mide,meme ve akciğer kanserleri üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

KAYNAKÇA

https://www.mushroomexpert.com/trametes_versicolor.html

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00262-006-0248-1

Yazı Sahibi

Ekoloji Grubu Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğu