Denizlerin ışıksız ve en yalnız derinliklerinde yaşayan Fener Balıkları, muhtemelen denizde yaşayan en çirkin ve ürkütücü balıklardan biridir.

Fotoğrafta gördüğümüz bu dişi fener balığının cazibesi ağzının üzerinden çıkıntı yapan dorsal bir omurga parçasıdır. Bu kadar parlak görünmesinin sebebi ise bu parça ile simbiyoz içerisinde yaşayan bakterilerdir.

Fener balığı bu cazibesi ile diğer balıkların dikkatini çekerek onları tuzağa düşürür ve avlanır.

Ağızları oldukça büyük ve vücutları çok esnek olan bu balıklar, kendi boyutlarından iki kat büyüklükte olan balıkları bile kolaylıkla avlayabilirler.

Parazit aşk olarak nitelendirdiğimiz konuya gelirsek…

Aslında bu boyutta, dişi Fener balıklarının biraz acımasız olduğunu söylemiş olursak pek de yanılmayız.

Dişilerden oldukça küçük olan erkek fener balıkları, bir dişiyi gördükleri zaman onun herhangi bir çıkıntısına geri dönüşü olmayacak bir şekilde kenetlenir ve kaynaşır. Aynı zamanda dişi 6 veya daha fazla erkek ile kenetlenebilir.

Vücutları bir bütün haline geldiğinde kan dolaşımları ortak olur ve erkek fener balığı, gözleri ve testisleri dışındaki tüm organlarını kaybeder. Böylelikle erkek fener balığı dişi için sadece onun yumurtasını döllemesini sağlayan bir er bezidir.

Dişi yumurtalarını oluşturduğu zaman erkeğe işaret gönderir ve spremlerini emerek yumurtalarını döller. Döllediği yumurtaları jelatinimsi bir sıvı şeklinde denize boşaltır. Döllenmiş olan yumurtalar okyanusun üst seviyelerine ulaşır, planktonlardan yararlanarak yumurtadan çıkar ve olgunlaşırlar. Daha sonra tekrar ait oldukları yere yani denizin ışıksız ve yalnız derinliklerine dönerler.

İşi biten erkek fener balığı ise yavaş yavaş yok olur.

KAYNAKÇA:

https://www.nationalgeographic.com/animals/fish/group/anglerfish/

https://www.nationalgeographic.com/magazine/2016/12/basic-instincts-ceratioid-anglerfish/

https://www.nationalgeographic.com/news/2018/03/anglerfish-mating-rare-video-spd/

Yazı Sahibi

Beyza Zeynep Oltulu