Merhaba sevgili okurlarımız ! Sizlere bir kitap önerisinde bulunmak istiyoruz.
Bilim tarihi, merakımızın ve farkındalığımızın bir belleği olarak tarihsel süreçteki ilk verilerini Çin ve Hindistan bölgesinde; Doğa Bilimleri adı altında değerlendirilebilecek biçimde ise Antik Yunan’da Aristoteles ile vermiştir. Bilim tarihinin önemi üzerine ne kadar söz söylesek az kalır,yine de söyleyebiliriz ki hiçbir buluşun bir anda bulunmadığı,hiçbir bilginin bir anda kazanılmadığı ve her sonucun bir sürecin takipçisi olduğunu bize hatırlatmak gibi meziyetlere sahiptir. Bunun yanı sıra önceleri Doğa Bilimleri olarak ele alınan,daha sonrasında çeşitli disiplinlere ayrılan ve pozitif bilimler içerisinde “canlı bilimi” anlamına gelen Biyoloji;kendi tarihsel süreciyle doğayı anlamamızda ve kendi türümüzün çevresine bakış açısının yansıtılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
 
İşte bu bilgilerin ışığında sizlere bir kitap önermek istiyoruz: Ioan James’in kaleme aldığı “Büyük Biyologlar: Ray’den Hamilton’a ”

Modern Biyoloji’nin temellerini atan bilim insanlarının hayatlarını, biyolog kimliklerini ve bunların harcıyla oluşan eserlerini kısa anlatılarla kronolojik olarak göreceğiniz bu eser ile geçmişi daha iyi yorumlama ve geleceği şekillendirmek adına yeni fikirlere sahip olacağınızı düşünüyoruz. Issac Newton’un Robert Hooke’a yazdığı mektupta da dediği gibi: “Eğer daha uzağı görebiliyorsam bu, benden önceki devlerin omuzlarında durduğum içindir.”
  Cumhur Öztürk’ün Çevirisiyle Kitap İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkmış olan bu kitaba bütün kitapçılardan erişebilirsiniz. İyi okumalar!

Yazı Sahibi

Ekoloji Grubu Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğu