Mihail Bulgakov

Merhaba sevgili okurlarımız! COVID-19 Salgını sebebiyle önlemlerin arttığı, evlerden zorunda kalınmadıkça çıkılmaması gerekilen günlerde okuyabileceğiniz bir kitap önerimiz var: Ölümcül Yumurtalar

1920’li dönemlerde dâhi bir Zooloji Profesörü olan Vladimir İpatyeviç Periskov, canlı organizmaların üreme hızlarını arttıran ve onları devleştirebilen yeni bir ışın keşfeder ve yine aynı dönemlerde kuşlarda baş gösteren bir çeşit salgın hastalığa tedavi olabileceğini düşünerek üzerlerinde dener. Periskov’un denek hayvanı olarak kullandığı Litoria phyllochroa türü Ağaç Kurbağası’nda işe yaramış bu ışın, bilimin bir rekabet unsuru haline gelmesi ile büyük sonuçlar yaratabilecek şekilde kullanılıyor.

Huysuz, kel, sinekkaydı tıraşlı; zooloji, embriyoloji, anatomi, botanik ve coğrafya haricinde konuşmayan fakat şimdiye kadar karşılaşabileceğiniz en çılgın fikirlerin tek sahibi olan Periskov’u, genellikle güneşlikleri kaldırılmamış loş odasında mikroskobun başında bulabilirsiniz.
Sizleri Profesör Periskov, Doçent İvanov, fakülte hademesi Pankart ve diğer karakterler ile birlikte yaşanacaklara şahit olmaya, bilimin doğru kullanılması ve suistimalinin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini görmeye davet ediyoruz.


Sağlıkla ve bilimle kalın!

Yazı Sahibi

Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğu