Derin denizlerin avcılarından, Peter Wohlleben’in kalemiyle ağaçların gizemli dünyasına!

Belki aranızda Yüzüklerin Efendisi serisini izleyenler vardır; seri içerisindeki ağaçların, tezahür ettikleri günümüz ağaçlarının da tıpkı onlar gibi iletişim içerisinde olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Yahut birbirleri ile romantik ilişkiler kurduklarını yani sevdiklerini ve kıskandıklarını;okullar kurup, yeni öğrenciler yetiştirdiklerini…

Yazarımız, ağaçlara ve ormanlara tarifsiz bir tutkuyla bağlı olan ve ormancılık eğitimi aldıktan sonra zaman içerisinde olgunlaştırdığı düşüncelerini özgür bir ortamda eyleme dökme hedefiyle Hummel adlı bir köye yerleşir ve burada, kendisine tahsis edilmiş bir ormanlık alanı yönetme görevini üzerine alır.

“‘Ağaçlar çocuklarını emziriyor’ dediğimde, herkes ne demek istediğimi hemen anlıyor.” Peter Wohlleben[1] 

Bu kitabı siz değerli okuyucularımıza önerme isteğimiz, ağaçlara, bundan mütevellit doğaya, bu kitabı okuduktan sonra monoklü gözlüğü yerine çok daha farklı bakış açılarıyla bakacağınızı bildiğim içindir. Sakın dış dünyaya verdikleri yavaş sinir iletimleri yüzünden onların duygusuz ya da gelişigüzel bir şekilde yaratılmış olan canlılar olduğunu düşünmeyiniz! Onlar türümüzün henüz evrimsel gelişimini tamamlamadığı zamanların çok daha gerisinde var olan kadim canlılardır.

Bilirsiniz; onların ömürleri bizlerden çok daha uzundur. Kim bilir, belki de bir gün, onlara yardımcı olduğunuz herhangi bir zamanda, sizleri unutmayacak ve yaptığınız eylemleri diğer ağaçlara anlatacaklardır.

Sağlıkla ve Bilimle Kalın!

Yazı Sahibi

Ekoloji Grubu Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğu