• Yazar: Simge ÖZTÜRK

Rahatsızlığını dünya genelinde hissettiğimiz COVID-19 pandemisi ile mücadelede,dünya ülkelerince kıtlığının yaşandığı maskelerin önemi ne derecededir? Fazlaca olan bez maske tüketimine bir önlem alınabilir mi? Maskeler ile alakalı merak edilen sorular nelerdir? Hadi hep birlikte inceleyelim.

Bez Maske Nasıl Giyilir?

Kumaş Maskeler    

  • “Yüzünüze rahat edeceğiniz bir şekilde yerleşmelidir.
  • Kumaş maskenin yanlarında bulunan kulak bağları kulak kepçenize uygun olmalıdır.
  • Maskenizin birden fazla kumaş katmanı olmalıdır.
  • Maskeniz sizin rahat nefes almanıza izin verecek şekilde olmalıdır.
  • Kumaş maskeniz hasar görmeyecek veya şekil değiştirmeyecek biçimde yıkanabilir ve makinede kurutulabilir olmalıdır. “[1,2]

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ( Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri );  sosyal mesafelendirme önlemlerinin alınmasının zor olduğu kamu ortamlarında (örneğin marketler, eczaneler,asansörler vb.), özellikle de toplum temelli aktarımın önemli olduğu alanlarda, bez yüz maskelerinin kullanılmasını önermektedir.
CDC ayrıca, virüsün yayılmasını yavaşlatmak için virüs taşıyan ve virüsün başkalarına bulaşmasında öncü olabilecek insanlara yardımcı olmak amacıyla basit kumaş yüz maskelerinin kullanılmasını da tavsiye etmektedir. Evde kolay bulunabilecek basit materyaller ve ev eşyaları yardımı ile şekillendirilmiş veya düşük maliyetlere elde edebileceğiniz ortak malzemelerden yapılmış kumaş yüz maskelerinin kullanımının, diğer önlemlere ek olarak gönüllü halk sağlığı önlemi oluşturabileceğini söylemektedir. [1]

Kumaş yüz kaplamaları, 2 yaşın altındaki küçük çocuklara, nefes almada zorluk çeken veya bilinci kapalı,bakıma muhtaç, maskeyi yardım almadan çıkaramayan kişilerde kullanılmamalıdır.[3]

Tavsiye edilen bez yüz maskeleri cerrahi maske veya N-95 solunum cihazı değildir. Bunlar, mevcut CDC kılavuzluğunda önerildiği gibi, sağlık çalışanları ve diğer tıbbi müdahale ekipleri için kullanılması gereken kritik malzemelerdir.[1]
Peki bez-kumaş malzemeden olan maskeler için sorulabilecek en önemli sorular nelerdir? Bu konuda da en önemli olanları,cevaplarıyla birlikte şöyledir:

Bez yüz maskeleri düzenli olarak yıkanmalı mı yoksa başka bir şekilde temizlenmeli mi? Yıkanma sıklığı ne olmalıdır ?

Bez yüz maskeleri düzenli olarak, kullanım sıklığındaki değişikliğe göre rutin bir şekilde yıkanmalıdırlar.[2]

Kumaş yüz maskesi  nasıl güvenli bir şekilde sterilize edilir / temizlenir?

Çamaşır makinesi, bez yüz maskesinin uygun biçimde yıkanması için yeterlidir.[2]

Kullanılmış bir bez yüz maskesi nasıl güvenli bir şekilde kaldırılır?

Bireyler, yüz maskelerini çıkarırken gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmamaya ayrıca  maske çıkarıldıktan hemen sonra ellerini yıkamaya dikkat etmelidir.[2]

Dikişli ve Dikişsiz Bez Yüz Maskesi Hazırlama

Dikişli Bez Yüz Maskesi[4]

Malzemeler

  • İki adet 25cm x 15cm boyutlarında dikdörtgen şeklinde pamuklu kumaş
  • İki adet 15 cm lastik (lastik bantlar, ip, kumaştan yapılmış şerit veya saç tokaları)
  • İğne ve iplik (veya bobby pin)
  • Makas
  • Dikiş makinesi

Yapılışı

1. Elinizde bulunan pamuklu kumaşı iki adet olacak şekilde 25 (15 inç) x 15 cm(6 inç) boyutlarında  dikdörtgen biçiminde kesiniz. Kapitone kumaş veya pamuklu çarşaf gibi sıkı dokunmuş materyal kullanmayı tercih ediniz. T-shirt kumaşı işinize yarayabilir. Oluşturduğunuz İki dikdörtgen parçasını üst üste yerleştirin; maskeyi sanki tek bir kumaş parçası gibi dikeceksiniz.

( 6 inç x 15 inç ~ 15 cm x 25 cm)

2. Uzun kenarların her ikisinden de 7 mm (¼ inç) ölçüsünde içe doğru  katlayınız. Ardından, çift kumaş tabakasının kısa kenarlarının her ikisinden de 12 mm (½ inç) ölçüsünde uzun kenar üzerindeki katlantıyla denk gelecek biçimde katlayınız ve dikiş işlemini gerçekleştiriniz.

3. Maskenin her iki kenarında olan daha geniş olarak içe katladığımız 15 cm uzunluğundaki yere yaklaşık olarak 3mm genişliğinde elastik bir şerit geçirin. Bunlar kulak halkalarını oluşturacaktır. İçine elastik şeridi geçirmek için büyük bir iğne veya iğne çeşitleri kullanabilirsiniz. Daha sonra geçirdiğiniz lastiğin uçlarını sıkıca bağlayınız .Eliniz de elastik bir  materyal yok ise saç tokaları veya elastik kafa bantları kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, bağları daha uzun hale getirebilir ve maskeyi başınızın arkasına bağlayabilirsiniz.

4. Elastikli şeridi hafifçe çektiğinizde, bağlamak için attığınız düğümler katlantı içine sıkışacaktır. Maskenin kenarlarını elastik üzerinde geniş bir biçimde yayınız ve maske yüzünüze uyacak şekilde ayarlayınız. Sonra düğümün kaymasını önlemek için elastiki şeridi kumaşın içinde ki yerine sağlam bir şekilde dikiniz.

Kesilmiş T-shirt ‘ten  PratikYüz Maskesi Yapımı (Dikiş Yöntemi Kullanılmadan)[4]

Malzemeler:


– T-shirt
– Makas

Yapılışı:

T-shirt’ten 18×20 cm (7-8 inç) boyutlarında diktörgen biçiminde bir parça kesiniz. Daha sonra diktörgen parçanın kısa kenarlarından bir tanesi size bakacak şekilde konumlandırınız. Büyük dikdörtgen parçanın içinden 2. görselde gösterildiği gibi kenarından başınıza bağlayacağınız kısım  için pay bırakacak şekilde daha küçük ölçüdeki (15-18 cm)(6-7 inç) bir dikdörtgen parçayı kesip kenara ayırın. Daha sonra başınıza bağlamak için bıraktığımız şeritlerin uç kısımlarını makas yardımı ile kesiniz. Hazırlamış olduğunuz maskeyi başınızın üstünden ve boyun çevrenizden maskenin yüzünüze rahat bir şekilde yerleşmesine dikkat ederek bağlayabilirsiniz.

Bandanadan Yüz Maskesi Yapımı (Dikiş Yöntemi Kullanılmadan )[4]

Malzemeler
-Bandana (veya kare pamuklu kumaş yaklaşık 50cm x 50cm)
-Kahve filtresi
-Lastik bantlar (veya saç tokaları)
-Makas (kendiniz kumaşı keserek yapmayı tercih ediyor iseniz)

Yapılışı:

Kahve filtresini görseldeki gibi kesiniz.

           Bandanayı görseldeki gibi katlayınız

Katlanmış bandananın ortasına kestiğiniz filtreyi yerleştiriniz. Yukarıdan ve aşağıdan kenarlarını  görseldeki gibi katlayınız.

Lastik bağları veya saç tokaları bandana üzerinde yaklaşık 15 cm aralıklarla yerleştiriniz.

Kenarları görseldeki gibi ortaya doğru katlayıp, sıkıştırınız.

Bandanadan yapılmış yüz maskeniz bu şekilde görünmelidir.

Bandanadan yapılmış yüz maskeniz bu şekilde görünmelidir.

Kaynakça:

[1] Ulusal Aşı ve Solunum Hastalıkları Merkezi (NCIRD),Strategies for Optimizing the Supply of Facemasks (10.04.2020 tarihinde erişilmiştir.)
[2] Jessica McDonald, COVID-19 Face Mask Advice, Explained (10.04.2020 tarihinde erişilmiştir.)
[3] World Health Organization, Advice on the use of masks in the context of COVID-19 (07.04.2020 tarihinde erişilmiştir.)
[4] Centers for Disease Control and Prevention, Using Cloth Face Coverings to Help Slow to Spread of COVID-19 (10.04.2020 tarihinde erişilmiştir.)

Görseller [2] alınmıştır

Yazı Sahibi

Ekoloji Grubu Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğu