Cherry Queen Zinnia Seeds (Zinnia elegans) – Seed Needs LLC

Vakitlerden Mayıs başı. Zinya çiçeğinin ekim zamanı. Gerek ve yeter koşulda birkaç güne çimlenir. Fakat yalnızca çimlenir bu mevsimlerde. Bu mevsimler , bekleme mevsimidir Zinya’nın; hazırlanma günleridir renkli günlere. Kara kışı geride kalmıştır. Artık mevsimlerden; soluk beyaza, soğuk kahverengine veda mevsimidir. Yemyeşil elbisesinin gardırobundan çıkartır Zinya. Fakat bu mevsim aldatıcıdır biraz bilirsiniz. Bazen soğuk rüzgarlar eser hatta buz gibi yağmurlar da yağar. Rengi solar elbisesinin… İşte hazırlık bu ya: Çiçek açabilmesi için, solan ve kuruyan yaprakların temizlenmesi gerekir.

Dik büyüyen bir bitkidir Zinni elegans. Bu sebeptendir ki kolay budanır, zorluk çıkarmaz. Bilakis budanmayı sever bile; onu güzelleştireceğini, büyüteceğini bilir. Büyük bir sabırla zamanını bekler Zinya. Yaz ve sonbahar aylarıdır onun zamanı.
Çok aydınlık yerleri sever. Her noktası güneşe temas etmelidir onun ve içi sıcacık olmalıdır. Bundandır coğrafyanın en güneşli yerlerini yuva benimsemesi. Yine de pekala soğuğa da dayanıklıdır Zinya çiçeği. Dahası, yuvası çok zengin topraklardan oluşmalıdır. Çok iyi beslenmelidir Zinya, eksik hiçbir besini olmamalıdır onun; eksik kalırsa eğer, tam yanları da eksilir birer birer. Fakat bir başka özelliği ise, eğer doğru parçalar kopartılıp, uzaklaştırılırsa Zinya daha çok dallanır. Buna şaşırtma denir ve aslında birçok bitki bu özelliğe sahip olup, şaşırtılırlarsa harika bir büyüme gösterirler.

Buy Zinnia elegans 'Queeny Lime Orange' | Youth & Old Age | Sarah ...

Mayıs ortalarını geçmişken iki küçük hafta kalmıştır Zinya’nın zamanına. Artık sabırsızlanmaya başlar. Mayıs sonu… Haziran çalınca kapısını, rengarenk elbisesini de çıkarır gardırobundan ve artık bulunmayı bekliyor Zinya. Bazen üşüyor beklerken. Yaz rüzgarları bu ya, sıcacık eser de, ürpertir yine de. Geceleri bir anda soğuyabilir sonra, şefkat göstermek gerekir mutlaka. Daha nice ihtimaller dahilinde bir bakıyor Zinya, Ağustos sonu. Bu defa, yaz rüzgarları değil onu ürperten; sona yaklaşmanın hüznü…
Eylül ortası… Ekim sonu… Ne vakit Kasım gelse, Zinya bilir ha bitti ha bitecek hikayesi. Sükunet dolu bir duruş, yaprakları usulca süzülürken toprağa. Sanki iletim demetleri su ve besin değil de vedanın çağrısını taşıyor hücrelerinde. Görünen o ki yeşilden elbisesi usulca çıkıyor üstünden Zinya’nın.
Bu, kocaman evrenin küçücük dünyasının küçük bir döngüsü. Kısa sürgünleri çoktan kurumuş Zinya, sıra uzun sürgünlerine gelirken… Sonbahar yağmurları düşüyor artık yeryüzüne ve kalan zaman, yeni bir hikayenin başlaması için, adeta hızlandırılmış bir çekimden ibaret kalıyor ve Zinya çiçeği toprağa karışıyor. İşte böyle, kocaman evrenin küçücük dünyasının küçücük bir noktasında kuruyup kalıyor Zinnia elegans.

KAYNAKLAR:
1. “aoc.gov.tr” Zinya (Kirli Hanım Çiçeği) Son erişim tarihi: 12.05.2020
2. “wikifarmer.com” Zinya nasıl yetiştirilir? 13.05.2020

Yazı Sahibi

Rumeysa Toper

Dünya tatlısı canlılar olduğuna inanıyorum evrende, bulunuşlarını bekleyen. Bu yüzden hep gülümsüyorum, onları bulup kocaman bir gülücük bırakıyorum gamzelerine ve sonra onları yazıyorum. Ben bir yazarım; hayvanlardan bitkilere, dünyadan yıldızlara, her şeyi yazarım ben. Zira kelimelerden ve gülümsememden güçlü pek az şeyim var. Bir de okurum ben. Biyoloji okurum, kitap okurum, canlıları okurum. Bu sebeplerdendir ki Hacettepe Üniversitesi'nde lisans öğrencisi bir biyoloğum. Zoolojiden, hidrobiyolojiden, speleolojiden, tıbbi biyolojiden ve psikolojiden oldukça hoşlanırım. Bazen resim çizer, bazen fotoğraf çeker, bazen de ukulele çalarım. Çoğu zaman şarkılar söyler, genellikle de konuşurum. Arada bir mağaraya girer, dağa tırmanır, dalış yaparım. Ve her zaman yürürüm ben. Denize, gökyüzüne ve siz insanlara ise aşığım.