Merhaba sevgili okurlarımız! Sizlerle bir kitap tavsiyesinde daha birlikteyiz.

Ekoloji ve bitki sosyolojisi alanlarında Türkiye’deki öncü isimlerden olan Hikmet Birand’ın Anadolu’nun coğrafyasını ve çeşitli değişik bitki topluluklarını tanıttığı bu kitapta Birand, asıl çalışma alanı dışında, edebiyat alanında üstün başarı göstererek Anadolu’yu sade ve yalın bir dille, herkesin anlayabileceği bir şekilde anlatmayı başararak coğrafya ve ekoloji alanlarında ilgili birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmış ve bu eseriyle hafızalara kazınmıştır.

Kitapta, Anadolu’nun jeolojik oluşum tarihi, coğrafyası, bitki örtüsü, insanların Anadolu’nun doğasıyla uzun yıllar içinde olan ilişkisi, Anadolu doğasında yarattıkları tahribatlar, detaylı; ama bir o kadar da yalın bir biçimde, insanların Anadolu doğasına verdiği tahribattan sağlam çıkmayı başarabilmiş Dikmen’in son alıcıyla sohbet havasında anlatılmıştır. Dikmen Alıcı ile sohbetler esnasında, Hikmet Birand her seferinde bu ilgi çekici coğrafyanın başka bir yanını anlatmakta, okurun ilgisini çekmeye ek olarak Anadolu hakkında okurlarına önemli bilgiler vermektedir.

Hikmet Birand’ın Anadolu coğrafyası hakkındaki bu bilgilendirici eseri, yüksek bir ihtimalle bu coğrafyalara bakış açınızı değiştirerek; her bir doğal bitki örtüsünün aslında ne kadar değerli, özel ve bir o kadar da hassas topluluklar olduğunu görerek Anadolu’nun her köşesini daha farklı bir açıdan, daha dikkatli incelemenizi sağlayacak. İyi okumalar!

Yazar: Kuzey Işık

Yazı Sahibi

Ekoloji Grubu Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğu