Merhaba arkadaşlar ! Bu yazımda sizlere deniz altının korkulu rüyası Bobbit solucanını anlatacağım. Şaşırmaya ve korkmaya hazır olun !

Bobbit solucanı bilimsel adı Eunice Aphroditoi ‘dır .Segmentli solucan ailesinden bir avcıdır. Aynı zamanda biyodiffusördür,yani kısa mesafelerde sürekli ve rasgele bir lokal tortu biyomiksiyonu ile sonuçlanan aktiviteye sahip organizmalardır [1,4,7].Kendini deniz tabanına kazır,avını bekler ve keskin dişleriyle yakalar.Başka bir değişle pusuda bekleyen bir avcı diyebiliriz. Balıkların korkulu rüyası olarak da bilinen bu canlılar,beslenmelerini bu şekilde gerçekleştirerek yaşamlarını sürdürür[1,4,7].

Bobbit solucanı aklımıza gelen normal solucanlar gibi değildir. Bilinenin aksine çok vahşidir. Yaşam yerleri ise sıcak su dipleridir. Hint-Pasifik bölgesinin tropik sularında yaşarlar. Endonezya, Fiji, Bali, Avustralya,Papua Yeni Gine ve Filipinler’de görülmüştür [1,2,4].

Deniz dibin de avını bekleyen Bobbit solucanı

Bu solucanın, ismi konusu da ilginç bir hikayesi vardır. 1993 yılında Amerikalı bir çift olan Lorena Bobbitt ile kocası John Bobbit,yüzmek için girdiği suda mayosunun içinden girerek penisine kopartabilecek kadarlık bir hasar vermiştir. Dr. Terry Gosliner de bu olayın üzerine hayvana bu ismi verimiştir[1,4].
Bu canlı 18 inç uzunluğa kadar büyüyebilir. Büyüme ve gelişmesindeki en temel faktör yediği besin miktarıdır. En dikkat çekici özellikleri,John Bobbit örneğinden de anlaşılacağı üzere çene yapılarının avını hem ileri hem geri çekebilecek şeklinde,yuvarlak ve iç kısmının geriye doğru sivri küçük dişlerle dolu oluşudur. Avını makaslarıyla kaptığı zaman balığın boyutuna göre tek seferde genelde ağzına götürür. Balık zaten toprağın altına çekildiğinden hızlı bir şekilde ölümü gerçekleşir”[4].

Bura da Bobbit solucanın antenlerini görebiliriz.

Bu canlının gözleri ve beyni yoktur. Peki beyni olmadığı halde avını nasıl yakalar? Beyninin olmaması,sinir sisteminin olmadığı anlamına gelmemektedir. Canlı,bedenini kuma gömdüğü vakit kafa kısmında bulunan anten benzeri uzantıların temas ile uyarılması gerçekleştiği anda harekete geçmektedir.Antenden gelen uyarıyla sanki kapanmış gibi avına yapışır ve onu kum altına çeker. Bu hareketi yaparken avına onu sersemleştirecek ya da öldürecek bir toksin de enjekte etmektedir[4,5].

Bobbit Solucanı, küçük balıklar ve diğer solucanların yanı sıra detritus, deniz yosunu ve diğer makroalglerle beslenen bir omnivordur. Avlanmalarını çoğunlukla geceleri yaparlar. Gün boyunca yani ışık görür vaziyetteyken yuvalarına çekilirler.Bölgesel olarak besin sıkıntısı yaşayan bireyler ise zor duruma binaen avlanmalarını gündüz de devam ettirir[3,4].

Bura da Bobbit solucanın avını yakaladığını görüyoruz.

Bobbit Solucanı,aşağıda gördüğünüz Chloeia viridis (Kırmızı Ateş Böcekleri ) ile akraba türdür. Nedeni ise ikisinin de vücudu aynı tip beze sahip zehir bezleri ve bunlara bağlı tüylerle kaplı oluşudur. Aralarında küçük fark vardır. Ateş böceklerinin üzerindeki uzantılar,avına karşı savunma amaçlı kullanırken Bobbit Solucanı avını toprağın altına daha iyi çekebilmek ve uyuşturmak için kullanır[4].

Ateş böcekleri olarak bilinen bu türün Bobbit solucanıyla benzerliğini görebiliriz.

Bu canlının diğer bir özelliği de vücududur. Vücudu koyu kahverengiden altın kırmızısına kadar değişir. Vücudu biyolüminesans yaparak ışık yayar. Bu,karşı cinsi kendisine çekmek için taktiktir.Bu özelliğinin yanı sıra zehirli uzantılara da sahip bedenleri,biz insanların dokunması durumunda kuvvetli derecede alerjik reaksiyon gösterebilecek tehlikede diyebiliriz.Öyle ki kalp krizi ve kan dolaşımında aşırı yavaşlık ile sonuçlanabilecek tepkiler de görülür[1,3].

Bu fotoğraf da vücudunun bazı bölgelerinin renkli olduğunu görebiliriz.

Bu canlıların üreme biçimine gelecek olursak vücutları üreme dönemine yakın biçim değiştirir. Vücut arka kısımların da göz şeklin de bir küre bulunur . Bu kürenin için de sperm ve oosit bulunur. Belli bir evreden sonra da göz biçimli organ içerisindeki üreme hücreleri denize bırakılır[1,2].

KAYNAKÇA

  1. “Absurd Creature of the Week: 10-Foot Bobbit Worm Is the Ocean’s Most Disturbing Predator”,Wired (03.06.2020 tarihinde erişilmişitir.)
  2. “The Bobbit Worm”,Smithsonian-Ocean Life (03.06.2020 tarihinde erişilmiştir.
  3. “What is a bobbit worm?”,Science Focus (03.06.2020 tarihinde erişilmiştir.)
  4. “BOBBIT WORM – EUNICE APHRODITOIS”,Arc Reef (03.06.2020 tarihinde erişilmiştir.)
  5. “Bobbit Solucanı Nedir?”,Peter Salvatore (03.06.2020 tarihinde erişilmiştir.)
  6. “Bobbit Worm”,Encyclopedia of Life (03.06.2020 tarihinde erişilmiştir.)

Yazı Sahibi

Merve Öztaş

Merhaba ben Merve Öztaş. Hacettepe biyoloji 4. sınıf öğrencisiyim. Hidrobiyoloji, entomoloji, botanik, nörobilim, psikoloji, ornitoloji gibi bir çok alanda araştırma yapıyorum.