1-2-3 Haziran 2022 tarihlerinde Hacettepe Biyoloji ve Uygulamaları Kongresi’nin yedincisini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Kongrenin ilk iki gününde, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Mehmet Akif Ersoy Salonu’nda değerli akademisyenlerimiz Biyoinformatik, Gıda Mühendisliği, Koruma Biyolojisi ve Astrobiyoloji konu başlıkları altında sunumlarını gerçekleştirdi. Üçüncü günde ise Biyoloji Bölümü’nde değerli hocalarımızın katkıları sayesinde katılımcılar ile birlikte birçok farklı alanda uygulamalı çalıştaylar gerçekleştirildi.

1 Haziran saat 09.30’da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Mergen’in açılış konuşmasının ardından Doç. Dr. Özhan Şimşek, Prof. Dr. Mehmet Ali Ergün, Prof. Dr. Sencer Buzrul, Prof. Dr. Remziye Yılmaz; sunumları ile bizleri bilgilendirdi. Ardından Müjgan Çetin, lideri olduğu “Bilim Kızı” projesini, sonrasında ise Harika Ayık, “Bioladybug Biyolojik Tarım” şirketini tanıttı.

2 Haziran saat 09:00’da başlayan kongrenin ikinci gününde; Dr. Öğr. Üyesi Okan Ürker, Dr. Pelin Acar, Prof. Dr. Zafer Ayaş, Doç. Dr. Cihangir Kirazlı, Doç. Dr. Hüseyin Ambarlı; sunumları ile bizleri bilgilendirdi. Dr. Tansu Daylan ise canlı bağlantı ile Astrobiyoloji konulu sunumunu gerçekleştirdi ve katılımcılarımızın sorularını cevapladı. Kongremizin ikinci günü, EKOG Akademik Danışmanı Arş. Gör. Dr. Edibe Özmen Baysal’ın kapanış konuşmasıyla sonlandı.

Akademik sunumlara ek olarak, bu iki gün boyunca salon dışında ekip üyelerimizin hazırladığı derleme posterler sergilendi ve poster sahipleri kahve aralarında poster sunumlarını gerçekleştirdi.

Bu verimli iki günün ardından, 3 Haziran günü katılımcılarımız Beytepe Kampüsü Biyoloji Bölümü’nde sabah ve öğleden sonra olmak üzere seçmiş oldukları iki adet çalıştaya katıldılar. Biyoloji bölümümüzdeki ilgili akademisyenlerimizin konu anlatımı ve öncülüğünde Moleküler Biyoloji, Bitki Sistematiği ve Herbaryum, Mikrobiyoloji, Bitki Fizyolojisi, Hayvan Fizyolojisi, Mikoloji, Entomoloji, Protozooloji, Histoloji, Genetik, Probiyotik, Bitki Anatomisi ve Balda Polen Analizi çalıştayları gerçekleştirildi. Çalıştaylar boyunca çeşitli deney ve gözlemler, laboratuvar ve arazi çalışmaları yapıldı.

Kongremize davetli olan ve çalıştaylarımıza öncülük eden akademisyenlerimize değerli katkıları için, katılımcılarımıza gösterdikleri ilgi için ve kongre organizasyonundaki ekip üyelerimize özverili çalışmaları için teşekkür ediyoruz. 

Hacettepe Biyoloji ve Uygulamaları Kongresi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve gelecek kongrelerden haberdar olmak için kongremizin Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Yazı Sahibi

Ekoloji Grubu Topluluğu

Hacettepe Üniversitesi Ekoloji Grubu Topluluğu